Menu główne
Start
Z życia TPP
Wydarzenia różne
Piosenka artystyczna
Muzyka na deser
Klub Inteligencji
Rajd Flagi
Fotografie
Słownik Biograficzny
Pobierz pliki


Podsumowanie koncertu "Kameralny Haydn" Drukuj Email
Wpisał: Roman Woch   
17.11.2012.
W czwartkowe popołudnie 8 listopada 2012 melomani otrzymali niezwykle pogodny muzyczny deser. Na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Puław wystąpił zespół muzyki dawnej Harmonia Artificiosa z Warszawy w składzie: Paweł Książkiewicz – flauto traverso (kopia wg Grensera z 1760 r.), Grzegorz Lalek – skrzypce (instrument historyczny),
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela (zabytkowa, z ok.1780 r.).

Zespół poświęcił cały swój recital jednemu wielkiemu kompozytorowi. Był nim czołowy przedstawiciel epoki Klasycyzmu – Franz Joseph Haydn. O ciekawostkach z życia wielkiego klasyka opowiadała w trakcie koncertu Ewa Rauner-Bułczyńska.

W wykonaniu artystów z Warszawy usłyszeliśmy sześć Divertimenti (Hob.IV:6 do 11), a wszystkie niezwykle urocze, chociażby ze względu na fakt, iż tonacje ich wszystkich były durowe. Harmonia klasyczna jest łatwo przyswajalna przez słuchacza, dając poczucie uporządkowania, spokoju i relaksu. Pod względem melodycznym Divertimenti są niezwykle ciekawe i przyjazne dla ucha, a to dzięki inwencji twórczej genialnego kompozytora wiedeńskiego. Muzycy pokazali, jak precyzyjnie, ale również swobodnie i lekko można wykonać te dość trudne technicznie utwory, a szczególnie trudne dla historycznych instrumentów (łatwo się rozstrajają w niestabilnej temperaturze pomieszczenia). Muzyka klasyków wiedeńskich (Haydn, Mozart, Beethoven) jest czymś w rodzaju roentgena dla wykonawców, ponieważ wyłącznie sprawni technicznie i mocno skupieni instrumentaliści mogą ją wykonać czysto i poprawnie, nadając kompozycjom uczucie lekkości i gracji. Panowie: Paweł, Grzegorz i Jakub znakomicie spisali się w czwartkowe popołudnie, dając nam olbrzymią porcję klasycznej kultury w dobrym wykonaniu. Jako gruntownie wykształceni specjaliści od muzyki dawnej, a przy tym wirtuozi  w pełni spełnili oczekiwania zamawiającego. Członkowie zespołu "Harmonia Artificiosa" (podobnie, jak goszczący w 2011 r. zespół "Poco Leggiero") są na co dzień dobrymi przyjaciółmi, optymistami, są zżyci ze sobą, rozumieją się bez słów i nie potrzebują wyznaczania managera zespołu. Miło, że tego dnia dopisała publiczność. Muzycy zostali nagrodzeni wielkimi brawami i koncert zakończyli błyskotliwym bisem.

W trakcie koncertu posiadacze biletów wylosowali płytę CD z muzyką A.Stolpego (ufundowaną przez pianistę Stefana Łabanowskiego) oraz 2 książki "Tradycja i Sztuka" Urszuli Ślusarczyk, ufundowane przez TPP.

Koncerty dofinansowane są z budżetu Miasta Puławy.
Kwiaty dla wykonawców ufundowała Kwiaciarnia Violetty Woszczyk (ul. Zielona 10).

[tekst i fotografie: Ewa Rauner-Bułczyńska]


Zmieniony ( 17.11.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Szukaj...
   Start arrow Muzyka na deser arrow Podsumowanie koncertu "Kameralny Haydn"