Menu główne
Start
Z życia TPP
Wydarzenia różne
Piosenka artystyczna
Muzyka na deser
Klub Inteligencji
Rajd Flagi
Fotografie
Słownik Biograficzny
Pobierz pliki


Koncert kwartetu Flauto Dolce - podsumowanie Drukuj Email
Wpisał: Roman Woch   
11.10.2010.
W ramach całorocznego cyklu koncertów kameralnych "Muzyka na deser" dnia 29 września 2010 r.  wystąpił w willi "Samotnia" consort fletów prostych "Flauto Dolce" z Warszawy pod kier. Bartłomieja Swebodzińskiego (flet basowy). Zespół, w którego składzie grają też: Barbara Schabowska (flet sopranowy), Konrad Wiśniewski (flet altowy) oraz Krzysztof Busk (flet tenorowy) wykonał renesansowe tańce dworskie oraz dwa utwory nietaneczne, pochodzące w większości z rękopisów zachowanych w  naszym kraju (tabulatura Jana z Lublina, tabulatura gdańska, rękopis "połocki").

Muzyka Renesansu jest pełna ciekawej, niespotykanej dziś harmonii, jest urocza w sposobach ozdabiania oraz wewnętrznej radości wyrażanej poprzez rytm i artykulację. Muzyka dawna, to "kopalnia" dobrego nastroju i powód do zadumy. Trzeba tu dodać, iż po II Wojnie Światowej muzykę dawną od nowa odkryto dla nas przede wszystkim dzięki działalności naukowej pani Zofii Stęszewskiej oraz działalności artystycznej pana Jacka Urbaniaka (zespół "Ars Nova"). Towarzystwo Przyjaciół Puław ze swojej strony niezmiennie stara się promować twórczość polskich kompozytorów i wykonawców.

W programie koncertu jako pierwszy usłyszeliśmy utwór nietaneczny z pogranicza Średniowiecza i Renesansu - była to "Ballata" (dziś mówimy "Ballada") Mikołaja z Radomia. W dalszej części znalazły się też zabytki muzyczne zachowane w europejskich muzeach: Tabulatura Matthäusa Waisseliusa z biblioteki w München, wczesnobarokowy rękopis z Kromeriža (Morawy czeskie) oraz Vietoris Codex (Węgry - Budapeszt). Większą część repertuaru stanowią transkrypcje muzyki wokalnej, lutniowej i organowej z okresu od XV do XVII dla potrzeb 4-głosowego consortu fletów. Trzeba przyznać, iż poziom wykonania tych utworów był bardzo wysoki, biorąc pod uwagę zastosowane przez zespół liczne figuracje i zdobienia zgodne z duchem epoki. Zastosowanie improwizowanych repetycji również  dobrze świadczy o poziomie zaznajomienia wykonawców z manierami obowiązującymi czterysta lat temu. Muzyka dawna wykonywana przez Flauto Dolce została opatrzona zarówno słowem wstępnym (w charakter epoki wprowadziła melomanów Ewa Rauner) jak i licznymi omówieniami utworów przez panów Swebodzińskiego i Wiśniewskiego. Warto było poznać tak ciekawych muzyków, którzy stworzyli zespół nie dla celów komercyjnych, ale dla samej przyjemności wspólnego muzykowania w zaciszu własnego salonu, po pracy.

W trakcie koncertu przeprowadzono trzy konkursy z nagrodami rzeczowymi, w których puławscy melomani udowodnili swoje głębokie zainteresowanie muzyką. Po imprezie każdy miał możliwość przyjrzeć się z bliska instrumentom z rodziny fletów dzióbkowych.

Koncert dofinansowany był  z budżetu Miasta Puławy.
Kwiaty dla wykonawców ufundowała Kwiaciarnia Violetty Woszczyk.

Tekst przygotowała: Ewa Rauner

    
Zmieniony ( 11.10.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Szukaj...
   Start arrow Muzyka na deser arrow Koncert kwartetu Flauto Dolce - podsumowanie