Menu główne
Start
Z życia TPP
Wydarzenia różne
Piosenka artystyczna
Muzyka na deser
Klub Inteligencji
Rajd Flagi
Fotografie
Słownik Biograficzny
Pobierz pliki


Recital Elżbiety Adamiak - podsumowanie Drukuj Email
Wpisał: Roman Woch   
28.04.2009.
Dnia 17 kwietnia 2009 r. (piątek) w Samotni o godz. 19.30 odbył się recital Elżbiety Adamiak zatytułowany "Pilnujmy marzeń". Poniżej prezentujemy kilka fotografii z tej imprezy.

Elżbieta Adamiak. Komponuje i śpiewa piosenki. Opisuje nimi uczucia za pomocą wierszy ubranych w dźwięki. W poezji m.in. J.Harasymowicza, A.Ziemianina, J.Barana, A.Poniedzielskiego znajduje echo tego, co jej w duszy gra. Cicha i zamyślona na scenie, ale życiu prywatnym zamyślona jedynie bywa.....Debiut życiowy - ur. 5.09.1955. Debiut artystyczny - rok 1975 (krakowski Festiwal Piosenki Studenckiej, olsztyńskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy poezję"). Debiut fonograficzny - rok 1978 ("Elżbieta Adamiak"; Tonpress). Debiut kulturotwórczy - rok 1995 otwarcie Łódzkiej Piwnicy Artystycznej "Przechowalnia".

Studiowała socjologię na Uniwersytecie Łódzkim, później na Jagiellońskim, ale przerwała studia na trzecim roku aby poświęcić się śpiewaniu. Na scenie zadebiutowała w 1974 w łódzkim środowisku studenckim. Po zmianie uczelni i przeprowadzce do Krakowa dalej mocno związana z nurtem piosenki i kultury studenckiej. Współpracowała ze znanymi postaciami i grupami ballady poetyckiej oraz piosenki turystycznej (Nasza Basia Kochana, Wolna Grupa Bukowina).

Jest laureatką wielu festiwali, m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1975 (nagroda za debiut piosenkarski i kompozytorski), Zamkowych Spotkań "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie i Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej "FAMA" w Świnoujściu. W 2002 Elżbieta Adamiak otrzymała na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie "Złoty Indeks". Oprócz udziału w festiwalach i krajowej działalności koncertowej często występowała poza granicami Polski. Śpiewała m.in. w Munster, Kolonii (1977), Niszu (Jugosławia - 1980), Pradze i Budapeszcie (1983), w 1993 odbyła tourneè po Australii (Perth, Canbera, Adelaida, Newcastle, Sydney, Hobart, Melbourne). Była też w USA (Chicago, New York - 1995), Paryżu (1996), Saarbrucken (1997), Karlsruhe (2000), Iserlohn, Kolonii, Wupertalu (2001).

Wielokrotnie brała udział w programach telewizyjnych, których tytuły zazwyczaj nawiązywały do tekstów z jej piosenek: "Znają mnie z jesiennej strony" (1975 ), "Irena Santor zaprasza" (1977), "Jesienna zaduma" (1977 ), "Szare piosenki Elżbiety Adamiak" (1980), "Niepoprawna" (1985), "Prośba o nadzieję" (1989). Rejestrowała także utwory dla Polskiego Radia, które w swoich archiwach posiada ponad 40 piosenek nagranych przez Elżbietę Adamiak.

Pisze felietony o otaczającej ją rzeczywistości podparte swoją poetycką wrażliwością - na portalu Wirtualna Polska .


Zmieniony ( 19.09.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Szukaj...
   Start arrow Piosenka artystyczna arrow Recital Elżbiety Adamiak - podsumowanie