Menu główne
Start
Z życia TPP
Wydarzenia różne
Piosenka artystyczna
Muzyka na deser
Klub Inteligencji
Rajd Flagi
Fotografie
Słownik Biograficzny
Pobierz pliki


Koncert zespołu "Ars Nova" - podsumowanie Drukuj Email
Wpisał: Roman Woch   
22.12.2008.
W minioną niedzielę 14 grudnia b.r. gościliśmy w odnowionej Samotni wielkie gwiazdy muzyki dawnej - zespół "Ars Nova" z Warszawy. Koncertujący od 27 lat zespół pod kierownictwem pana Jacka Urbaniaka – gruntownie wykształconego w Sztokholmie oboisty i flecisty – jest grupą wielce zasłużoną w dziedzinie promocji naszego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności kultury muzycznej i strojów z epok średniowiecza i renesansu.

"Ars Nova" jest w polskiej kulturze muzycznej taką perełką, jak we Francji zespół Nicolaus’a Harnoncourta czy w Anglii zespół Christophera Hogwooda. "Ars Nova" nagrała dotychczas 15 płyt CD, a także muzykę dla Polskiego Radia i TVP. W 6-osobowym składzie, jak niżej:

Grzegorz Zychowicz – vocal (bas)
Małgorzata Feldgebel – fidel
Joanna Nogal – fidel
Marcin Zalewski – lutnia, viola da gamba
Krzysztof Owczynik – flety proste, cornamuse
Jacek Urbaniak – flety proste, pomort

zespół wykonał utwory instrumentalne (tańce dworskie) oraz utwory wokalno-instrumentalne (pieśni i psalmy) z okresu Renesansu. W programie znalazły się reprezentacyjne dla tej epoki utwory z terenów dawnej Polski, Francji, Węgier, Niemiec, Hiszpanii i Holandii. O ile muzykę francuską i angielską możemy często usłyszeć w programie II Polskiego Radia, czy na płytach CD z muzyką dawną, to nie lada ciekawostką była muzyka pochodząca z Węgier, czy też hiszpańskie pieśni Juana del Enciny, w bardzo wyrazistej interpretacji wokalisty Grzegorza Zychowicza przy akompaniamencie kastaniet (Jacek Urbaniak). Nastrój koncertu znakomicie budował pan Krzysztof Owczynik, który prowadząc "słowo o muzyce" nawiązał bardzo bliski kontakt z publicznością, a nawet wciągnął ją do udziału w wykonaniu ostatniej pieśni "Przestrach na złe sprawy żywota ludzkiego" do słów Mikołaja Reja. Publiczność puławska wykazała się bardzo dobrą pamięcią i słuchem muzycznym, gdyż bez problemu wykonała całą zwrotkę w/w pieśni.

Koncertowi dodały uroku dawne stroje artystów nawiązujące do XVI i XVII-wiecznych wzorców. Ku radości dzieci obecnych na koncercie, zespół zaprezentował z bliska swoje ciekawe instrumenty, pozwalając małym "Jankom-muzykantom" dotknąć każdego z tych cudów lutnictwa. Zespół "Ars Nova" spisał się w Puławach znakomicie, wykonując muzykę jak zwykle na wysokim poziomie. Głęboki bas Grzegorza Zychowicza był czasami przerażający (jako, że muzyk dysponuje olbrzymimi możliwościami), a czasami brzmiał niezwykle lekko (np. w "Sławne potomstwo Lechowe"). Generalnie, wszystkie instrumenty były interesujące wizualnie i dźwiękowo, od fideli po pomorty. Muzycy natomiast byli zadowoleni z zaproszenia do tak uroczego miejsca, jakim jest Samotnia i gościnności działaczy Towarzystwa Przyjaciół Puław. Samotnia tego wieczoru wypełniła się do ostatniego miejsca, co świadczy o tym, iż takie imprezy są potrzebne. Przywiezione do Puław płyty "Ars Nova" rozeszły się po koncercie jak ciepłe bułeczki. Każdy gatunek muzyki znajduje w naszej puławskiej społeczności swoich fanów, a dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Puławy możemy zapraszać największe gwiazdy z wartościowym repertuarem. Zapraszamy na kolejne koncerty organizowane przez TPP - będą one na bieżąco pojawiały się na naszej stronie internetowej.

Przygotowała: Ewa Rauner-Bułczyńska

Zmieniony ( 19.09.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Szukaj...
   Start arrow Muzyka na deser arrow Koncert zespołu "Ars Nova" - podsumowanie